Konec týdne znamená opět dávku kryptoměnových zpráv a důležitých událostí z této oblasti, které přinesl 20. týden 2019.

Přehled trhu

Kryptoměnový trh zažívá prakticky od začátku dubna cenový boom. Tržní kapitalizace od prvního dubna 2019 narostla o $100 miliard. Bitcoin, jako kryptoměna číslo jedna, po dlouhé době překonal cenový level $8,000 a cena tento týden atakovala hranici až $8,500. Tak tomu bylo do čtvrtka. V pátek nad ránem však přišla výrazná cenová korekce. Ta zatlačila cenu bitcoinu na úroveň $7,300. Na chvíli se cena propadla až na $6,100 a v komunitě se objevila podezření z cenové manipulace. V neděli v časných ranních hodinách ale opět nastal cenový nárůst, který cenu BTC vyhnal zpět k levelu $8,000.

Aktuální cenový vývoj bitcoinu (BTC)

Procentuální nárůsty všech hlavních kryptoměn se na týdenním grafu i po korekci a následné pumpě pohybují v rozsahu od 10 do 30 %. Výrazně si polepšil ether (až o 35 %) a jeho cena již atakuje 260 dolarů. XRP token narostl za týden o 10 centů na cenu 40 centů. Litecoin atakuje částku 92 dolarů. Taktéž se dařilo i na poli anonymních kryptoměn, kde monero narostlo o 30 procent. Momentálně se obchoduje za cenu kolem 86 dolarů.

Již zmíněná tržní kapitalizace kryptoměn se pohybuje na úrovni $250 miliard. Za posledních 24 hodin tak narostla o $20 miliard.

Binance opět spouští vklady a výběry

Po útoku na jednu z největších kryptoměnových burz na světě Binance byly pozastaveny všechny vklady a výběry. Hackeři tehdy odcizili až 7 tisíc BTC, což je v přepočtu asi $40 milionů. Na posílení bezpečnosti celé platformy pracoval tým burzy nepřetržitě a po deseti dnech znovu obnovili vklady i výběry. Celý incident řešila burza velmi transparentně. Changpeng Zhao, výkonný ředitel Binance, neustále informoval, a také informuje, o dění na svém Twitter účtu.

Token burzy Binance BNB i navzdory nepříznivým zprávám dosáhl svého nového cenového maxima na úrovni $29.

Konflikt ve společnosti TRON

Spoluzakladatel a technologický ředitel TRONu Lucien Chen oznámil odstoupení ze své pozice. Své rozhodnutí zdůvodnil diametrálně odlišným úhlem pohledu na základní ideologii tohoto projektu, než má jeho lídr Justin Sun.

Technický expert na oblast big data Lucien Chen je zklamán z toho, že se TRON odklonil od svého prvotního záměru – být decentralizovanou sítí. Lucien přitom stál po boku Justina Suna od samého počátku tohoto projektu. Spolupodílel se na jeho přechodu na vlastní mainnet, akvizici BitTorrentu i na spuštění decentralizovaných aplikací.

Konflikt v TRONu: Spoluzakladatel odchází kvůli ideovým rozkolům – TRON Foundation jej obvinila ze zpronevěry

Microsoft chce chránit vaši identitu pomocí bitcoinu

Microsoft buduje decentralizovanou identifikační síť (DID), společnost to oznámila 13. května. Rozhodla se k tomu využít právě blockchain bitcoinu.

příspěvku společnost uvedla, že infrastruktura, známá jako Identity Overlay Network (ION), je založena na vyvíjejícím se souboru otevřených standardů vytvořených ve spolupráci s nadací Decentralized Identity Foundation.

Microsoft tvrdí, že jeho přístup řeší otázky propustnosti a škálovatelnosti a dodává, že i „nejrobustnější, decentralizované veřejné blockchainy dokáží pracovat v řádech jen desítkách transakcí za sekundu. To je vzdáleno objemu, který by vyžadoval svět plný DID sítí. Tisíce operací za sekundu bude možné dosáhnout pomocí našeho řešení „.

V příspěvku se dále píše:

„Věříme, že každý člověk bude potřebovat decentralizovanou digitální identitu, kterou bude vlastnit a řídit výlučně daná osoba. S podporou vlastních identifikátorů, které umožňují bezpečné a zachované soukromí. Tato vlastní identita musí bez problémů integrovat do jejich života a je třeba umístit ji do centra všeho, co dělají v digitálním světě.“

Daniel Buchner, programový manažer týmu Microsoft Identity, uvedl, že cílem decentralizovaných sítí je odstranit kontrolu, kterou mají aplikace, služby a organizace, nad digitálními identifikátory, jako jsou e-mailové adresy a uživatelská jména.

Společnost Microsoft si klade za cíl vytvořit ekosystém, kde „miliardy lidí a nespočet zařízení mohou bezpečně spolupracovat prostřednictvím systému založeného na open-source standardech“.

Amazon si patentoval Proof-of-Work blockchainový systém

Obchodní gigant Amazon získal patent na generování hashovacích stromů (merkle tree) jako výsledek řešení algoritmu Proof-of-Work (PoW). Potvrzuje to dokument  ze dne 14. května.

Zdá se, že Amazon, který se v poslední době čím dál výrazněji zajímá o technologii blockchain, se nyní zaměří i na vývoj specifické variace tohoto nástroje.

Konkrétně se patent zaměřuje na hashovací stromy (merkle trees). Jedná se o datovou strukturu používanou pro rychlé ověřování údajů v blockchainech.

Proof-of-Work je algoritmus, založený na provedení určité výpočetní síly, který se používá u bitcoinu (BTC) a některých dalších velkých kryptoměnách, např. litecoin (LTC), dogecoin (DOGE) a monero (XMR).

„Tento dokument popisuje techniky užívání hashovacích stromů jako řešení PoW úloh,“ uvádí patent.

Přesné plány společnosti Amazon zůstávají nejasné. Patentový dokument se nevztahuje na zvláštní užití v rámci kryptoměn nebo blockchainových systémů přímo. Rovněž zůstává stále nejasná vize a postoj společnosti vůči kryptoměnám jako novému fenoménu.

Čtěte dále:

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk