Připravili jsme pro vás přehled důležitých zpráv ze světa kryptoměn z minulého týdne. Nezmeškejte nic a buďte vždy v obraze. 

Přehled trhu

19. týden 2019 začal bitcoin (BTC) na ceně mírně pod hranicí $6,000. Už i tato cena představovala slušný nárůst oproti pohybům do stran, které jsme pozorovali od začátku tohoto roku. Navzdory několika předpovědím, že se bitcoinu nepodaří jednoduše překonat hlavní level rezistence na úrovni $6,000, jsme byli svědky výrazné cenové rally u všech významných kryptoměn.

Cena bitcoinu tak minulý týden (i navzdory některým negativním zprávám) přestřelila hranici $7,000. Zastavila se až na ceně kolem $7,500Takovou sumu jsme u bitcoinu viděli naposled před devíti měsíci – v srpnu 2018. Nárůst bylo možné pozorovat i na denním obchodovaném objemu, ale hlavně na dominanci bitcoinu. Ta se vyšplhala až na 59 %. To představuje nejvyšší dominanci krále kryptoměn za posledních 17 měsíců.

Vývoj ceny BTC na denním grafu

Tento týden se dařilo i altcoinům. Ne však tak dobře jako bitcoinu. Dvouciferné procentní zisky si připsaly kryptoměny jako ether (ETH), litecoin (LTC), EOS,  monero (XMR), ale i fork bitcoinu, a to bitcoin cash (BCH) a bitcoin gold (BTG).

Celá rally vyústila v nárůst celkové tržní kapitalizace kryptoměn o přibližně $40 miliard. Pokud sledujete kryptoměnový trh od roku 2018, podobně velkou rally jste pravděpodobně ještě nezažili. V roce 2017 byly podobné výkyvy na denním pořádku.

Hacknutí burzy Binance

Snad nejvíce rezonovala tento týden zpráva o hacknutí burzy Binance. 7. května 2019 v 17:15:24 (UTC) utrpěla přední burza Binance útok, při kterém přišla o 7,074 BTC, což je více než $40 milionů. Podle oficiální zprávy byli hackeři schopni získat velký počet uživatelských API klíčů, kódů dvojfaktorového přihlašování (2FA) a potenciálně dalších informací. Na pokrytí tohoto incidentu v plné výši Binance využije svůj rezervní fond, tedy finanční prostředky uživatelů nebudou incidentem nijak ovlivněny.

Hackeři použili různé techniky včetně phishingu, virů a jiných útoků. Binance stále zkoumá všechny možné použité metody. Podle Binance je možné, že existují i ​​další ovlivněné účty, které ještě nebyly identifikovány.

Související články:

Prozatím jsou pozastaveny všechny vklady a výběry. Tým Binance stále usilovně pracuje na vyřešení problému a vylepšení bezpečnosti celé platformy. Celý incident řeší burza velmi transparentně. Changpeng Zhao, CEO Binance, neustále informuje o dění na svém Twitter účtu.

Facebook postupně uvolňuje zákaz kryptoměnových reklam

Uplynul již více než rok od úplného zákazu reklam týkajících se kryptoměn, ICO, ale také blockchainu na platformě Facebook. Společnost však postupně zjemňuje svůj postoj vůči této technologii a zruší některá omezení týkající se zmíněných reklam.

V aktualizovaných podmínkách oznámených 8. května společnost uvedla, že reklamy zahrnující blockchainovou technologii, novinky z této oblasti, vzdělávací obsah nebo události související s kryptoměnami již nebudou vyžadovat předchozí písemné schválení.

Facebook však dodal, že bude nadále zakazovat reklamy související s prodejem tokenů nebo počátečními nabídkami mincí (ICO), které spadají pod seznam nepovolených produktů.

Ostatní reklamy zaměřené na kryptoměny a úzce související produkty, jako jsou burzy, mining software a hardware, budou muset i nadále projít revizí, aby získaly povolení ke zveřejnění reklam na Facebooku.

„Tento proces bude i nadále brát v úvahu licence, které získaly, bez ohledu na to, zda jsou obchodovány na veřejné burze (nebo jsou dceřinou společností veřejné společnosti) jakož i další relevantní veřejné pozadí o jejich podnikání,“ uvedl Facebook.

Fidelity se chystá na spuštění bitcoin tradingu

Společnost Fidelity Investments, která spustila službu správy a úschovy bitcoinu (custody) počátkem tohoto roku, bude kupovat a prodávat nejoblíbenější digitální aktiva na světě pro své institucionální zákazníky údajně již během několika týdnů.

Společnost se sídlem v Bostonu a jeden z největších správců aktiv na světě vytvořil v říjnu minulého roku dceřinou společnost Fidelity Digital Assets. Chce tak zachytit rostoucí zájem Wall Street společností o obchodování a ochranu digitálních měn. To také staví Fidelity o krok dopředu před jejími konkurenty, kteří dosud zaostávají na vedlejší koleji. Firma v říjnu uvedla, že počátkem tohoto roku nabídne OTC (Over-the-Counter) prodej a nákup bitcoinu.

Fidelity Investments umožní institucionálním investorům obchodovat Bitcoin!

Fidelity se tak přidává ke zprostředkovatelům kryptoměnových obchodů jako E*Trade Financial Corp. či Robinhood. Společnost se však chce striktně zaměřit jen na institucionální klienty. Studie vydaná společností Fidelity 2. května zjistila, že 47 % institucionálních investorů si myslí, že digitální aktiva stojí za investování.

„V současnosti podporujeme pouze vybranou skupinu klientů, s kterou na naší platformě pracujeme,“ řekla mluvčí společnosti Fidelity Arlene Roberts.

„Budeme pokračovat v nasazování našich služeb v nejbližších týdnech a měsících na základě potřeb našich klientů, jurisdikcí a dalších faktorů. Naše nabídka služeb je v současnosti zaměřena na Bitcoin.“

Další návrh na zákaz kryptoměn

Návrh na kompletní zákaz kryptoměn přišel tentokrát z dílny amerického kongresmana Brada Shermana. Jak se zdá, ten už kryptoměny pochopil. Argumentuje, že zákaz musí být přijat, protože kryptoměny podkopávají sílu dolaru ve světě a tím pádem samotnou americkou moc a kontrolu. Video opravdu stojí za zhlédnutí.

Ethereum se konečně probouzí

Za posledního minimálně půl roku bylo cítit, že Ethereum ztrácí dech. Potýkalo se se značnými problémy nejen po technické stránce. Jen Constantinople upgrade ze začátku tohoto roku musel být dvakrát pozastaven z důvodu nalezení kritických chyb v kódu. To vše se odrazilo na ceně ETH, zejména to otřáslo důvěrou v celou platformu. Minulý týden však přinesl pozitivní zprávy i z Ethereum tábora. Kromě významného cenového posílení bylo oznámeno i spuštění testovacího blockchainu pro Ethereum 2.0, známý jako Serenity. O detailech se dočtete v našem článku zde.

Kromě toho bude Ethereum Foundation i nadále podporovat komunitní projekty postavené na jejich blockchainu. Za minulý rok rozdali přibližně $27 milionů v podobě různých grantů. Aya Miyaguchi, ředitelka Ethereum Foundation, oznámila, že opět vyčlení až $30 milionů na podporu projektů v nadcházejícím roce. Největší část má být přidělena projektům zabývajícím se škálováním blockchainu.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk