První povelikonoční týden je téměř za námi a my vám přinášíme přehled nejpodstatnějších informací z kryptosféry.

Přehled trhu

Bitcoin začal týden s cenou $5,285 a tržní kapitalizací $93.3 miliard. Během úterý došlo k mírnému růstu, který vyvrcholil ve středu na úrovni $5,640. Bohužel neschopnost trhu udržet rostoucí trend ve spojení s negativním sentimentem generovaným kauzou Bitfinex (popsána níže v článku) se manifestoval do pádu ceny BTC. Pokles se zastavil až na ceně $5,200, která se ukázala jako silná support zóna, protože BTC ani po opakovaném testování nedokázal pod tuto hranici padnout. BTC uzavírá týden na úrovni $5,300 s tržní kapitalizací $93.8 miliard, což oproti stavu ze začátku týdne představuje jen minimální změnu.

Vývoj ceny BTC během 17. týdne

Na druhou stranu pro altcoiny nebyl tento týden až tak shovívavý. Téměř všechny altcoiny, včetně těch nejsilnějších, zaznamenaly pokles na ceně přibližně o 10 až 15 %. Celková tržní kapitalizace kryptoměn za posledních 7 dní klesla o $3 miliardy. Z těchto faktů vyplývá, že podstatná část kapitálu, která z trhu neodešla, byla přelita z altcoinů do BTC.

Ethereum pravděpodobně zvýší odměnu za staking

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin předložil návrh na zvýšení odměny, která bude vyplácena v rámci blížícího se nového konsenzus algoritmu Proof-of-Stake. Motivací za tímto nápadem je zvýšení počtu uživatelů zapojených do procesu validace, což přímo vede ke zvýšení celkové bezpečnosti sítě. Odměna za staking by měla být dynamická. V závislosti na množství celkového Etheru se bude odvíjet samotná odměna. Míra návratnosti pro investory by se tak pohybovala od 1.56 % (odpovídá 134,217,728 Etherům ve stakingu) až po 18.1 % (pokud by ve stakingu bylo 1 milion ETH).

Zatím však není jisté, kdy přesně Ethereum přejde na koncept Proof-of-Stake.

Vitalik Buterin navrhuje v souvislosti s přechodem na Proof-of-Stake zvýšení odměny za staking

Bitfinex čelí obviněním z podvodu

Tento týden kryptosférou nejvíce rezonovala kauza Bitfinex. Historicky jedna z nejstarších a největších burz Bitfinex byla obviněna z finančního podvodu. Generální prokurátor ze státu New York tvrdí, že Bitfinex v určitém okamžiku ztratil $850 miliard ze svých prostředků. K zakrytí této ztráty měl Bitfinex použít zákaznické a korporátní finanční prostředky ve formě stablecoinu Tether.

Generální prokurátor tak podal podnět k prošetření, v jehož rámci žádá společnosti Bitfinex a Tether, aby předaly všechny dokumenty a materiály týkající se obchodů a finančních pohybů orgánům činným v trestním řízení. Bitfinex všechna obvinění popírá. Je nutno poznamenat, že Tether má úzké vazby na samotný Bitfinex v podobě společných vysoce postavených osobností ve vedoucích pozicích obou společností.

Toto obvinění není první v historii. Bitfinex a Tether v důsledku pochybného chování a zvláštních praktik v oblasti finančního auditu jsou dlouhodobě terčem těch největších kontroverzí v kryptosféře.

Samsung vyvíjí svůj vlastní blockchain a zkoumá možnosti vytvoření „Samsung Coinu“

Samsung Electronics vyvíjí svůj vlastní blockchain. Společnost využívá Ethereum jako šablonu pro tvorbu svého blockchainu, který je stále v experimentálním stádiu vývoje. Vývoj je zastřešený Samsung Electronics týmem pro blockchain, který je součástí wireless divize samotné společnosti. Samsung blockchain bude pravděpodobně hybridní sítí s vlastnostmi veřejných i soukromých blockchainů.  Gigant v elektronickém průmyslu, který v roce 2018 vykazoval výnos $221 miliard, taktéž údajně zkoumá možnosti vytvoření „Samsung Coinu“.

Zmíněné projekty přitom nepředstavují první vstup společnosti Samsung Electronics do světa blockchainu. Nedávno vydaný smartphone Galaxy S10 se pyšní vestavěnou kryptoměnovou peněženkou podporující Bitcoin, Ethereum, COSMEE token, Enjin Coin a jiné tokeny.

Sázkové kanceláře Tipsport a Chance nyní akceptují Bitcoin!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk