Na konci velikonočního víkendu vám přinášíme přehled toho, co se v kryptosféře událo a o čem byste určitě měli mít přehled.

Přehled trhu

Od cenové rally Bitcoinu ze začátku tohoto měsíce se stále pohybujeme kolem hranice $5,000. Bitcoin se aktuálně nachází na ceně okolo $5,300. Za poslední týden tak zaznamenal mírný nárůst. Cena se však již druhý týden pohybuje spíše do strany. Z 5,000dolarového levelu se tak pomalu stává silnější a silnější support level. Uvidíme, jestli vydrží.

Cenový vývoj BTC

Altcoiny rovněž víceméně drží na levelech z minulého týdne vykazující jen minimální cenové výkyvy. Ether je na ceně okolo $170, XRP $0.32, takže povyrostl o nějaké $0.01 – $0.02. Litecoin se pohyboval celý týden kolem 80dolarové úrovně, ale o víkendu začal mírně klesat k ceně $75. Zmíníme ještě Monero, které je cenově pár dolarů pod úrovní 70 dolarů.

Další skvělý týden zažívá token Binance Coin (BNB). Tomu se jako prvnímu podařilo opět dosáhnout své ATH (All Time High) na ceně $25. Na týdenním grafu vykazuje přes 20procentní nárůst. Jeho aktuální cena je $23.

Celková kapitalizace kryptoměnového trhu od úterý narostla ze $171 miliard na $176 miliard, což představuje menší 5miliardový nárůst během pár dní.

Delistování Bitcoin Satoshi Vision (BSV)

Snad nejžhavější zprávou tohoto týdne je delistování měny Bitcoin Satoshi Vision neboli Bitcoin SV. Jedná se o fork kryptoměny Bitcoin cash, za kterým stojí Craig Wright. Ten o sobě tvrdí, že je samotný Satoshi Nakamoto, tvůrce originálního Bitcoinu. Tato tvrzení spolu s faktem, že Craig Wright chce žalovat každého, kdo tvrdí, že není Nakamoto, rozhněvala celou komunitu. Přední burzy se proto rozhodly, že kontroverzní coin odstraní ze své nabídky. Začala to burza Binance, ke které se připojila už i burza Kraken, ShapeShift či Bitrue. Komunita drží spolu a je zajímavé sledovat její soudržnost.

Binance spouští Binance Chain

Největší světová kryptoměnová burza podle reportovaného objemu Binance  spustila svou vlastní blockchainovou síť s názvem Binance Chain. Pro společnost i pro burzu je to významný krok vpřed. Mimo jiné chce firma takovýmto způsobem povzbudit začínající kryptoprojekty k vydávání jejich tokenů přímo na jejich nové obchodní platformě.

Ve snaze konkurovat smart kontraktovým platformám, jakou je i Ethereum, Binance spustila svůj vlastní, nově vytvořený distribuovaný ledger s názvem Binance Chain. Nově spuštěná blockchainová síť bude sloužit i jako základ pro Binance DEX, decentralizovanou burzu rovněž vytvářenou touto společností.

Za zmínku stojí i to, že při spuštění Binance Chain se nativní token Binance Coin (BNB) přesune ze sítě Ethereum do novopečeného blockchainu.

Podle oficiálního oznámení bude Binance Chain Explorer a Web Wallet nejprve k dispozici vybraným partnerům na beta testování. Veřejnost by k novým službám měla dostat přístup 23. dubna 2019.

Pokud vlastníte BNB tokeny v externích úložištích, přesvědčte se, že vaše peněženka podporuje přechod na Binance Chain. Pokud ne, vždy můžete své BNB tokeny dočasně poslat na burzu Binance, kde se vám o swap ERC-20 tokenů na nové mainnetové coiny postará samotná burza.

Výkupné v kryptoměnových malwarech stoupá

Průměrné kryptoměnové výkupné, za útoky typu ransomware, v prvním čtvrtletí 2019 dramaticky vzrostlo. Vyplývá to ze zprávy firmy, která pomáhá obětem platit toto výkupné.

Průměrná denní částka zaplacená jako výkupné pro ransomwary

Ve své čtvrtletní zprávě společnost Coveware napsala, že zatímco v posledním čtvrtletí minulého roku bylo průměrné výkupné $6,733, v prvních třech měsících roku 2019 vzrostla tato částka až o 89 % na hodnotu $12,762.

Ransomware je škodlivý kód, který nejčastěji šifruje soubory obětí a žádá od nich platbu, tedy výkupné za jejich opětovné odemknutí. Mezi takové ransomwary patří například Ryuk, Bitpaymer, Iencrypt a jiné.

Typy ransomwarů a jejich zastoupení na trhu

„Tyto typy ransomwaru se používají převážně na cílené útoky na větší podnikové cíle,“ řekl Coveware.

Při těchto typech útoků je od napadeného až v 98 % případech žádané výkupné v Bitcoinu. Zbývající 2 % patří anonymním kryptoměnám jako Dash či Monero.

Regulace z Francie

U regulacích ještě chvíli zůstaneme. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire ve svém pondělním projevu uvedl, že jeho země bude prosazovat zásadní postoj týkající se regulace kryptoměn. Stejný přístup bude vyžadovat i od dalších členů  Evropské unie. Tím chce docílit vytvoření společného a jasně definovaného rámce, který by usměrňoval vývoj v této oblasti.

Minulý týden Francie uzákonila první regulační rámec upravující práva a povinnosti zprostředkovatelů kryptoměnových aktiv. Francouzský parlament schválením tohoto návrhu docílil, že státní orgány budou vyžadovat zdanění zisku plynoucího z investování do těchto aktiv. Návrh zákona také vyžaduje, aby všechny byznysy spojené s kryptoměnami byly povinně registrovány do registru finančních zprostředkovatelů. Tak získají potřebné osvědčení o své činnosti.

IOTA a EVRYTHNG spolupracují na vytvoření inteligentního dodavatelského řetězce

IOTA, projekt, který spojuje zařízení na Internetu věcí (IoT), se připojila k platformě EVRYTHNG, dalšímu IoT obchodnímu projektu. Spolupracovat budou na vybudování komplexních a bezpečných dodavatelských řetězců.

Podle příspěvku na blogu IOTA Foundation je cílem partnerství vytvořit větší transparentnost, výkonnost a důvěru v dodavatelské řetězce a zjednodušit způsob, jakým se zboží přesouvá od dodavatele k zákazníkovi. Také věří, že když budou mít klienti možnost nahlédnout do historie a podrobností o produktu, budou se umět lépe rozhodovat, zda daný produkt koupit nebo ne.

„Dnešní spotřebitelé chtějí dělat informovaná rozhodnutí o produktech, které kupují. Zejména v potravinářském a módním průmyslu mohou údaje o původu pomoci spotřebitelům posoudit pravost a udržitelnost výrobků, které nakupují.“

Cílem společné iniciativy je umožnit taková informovaná rozhodnutí vytvořením jedinečné digitální identity pro širokou škálu produktů. Digitální identita produktu bojuje právě proti problémům, jako je falšování produktů. IOTA a EVRYTHNG plánují, aby se podobné digitální identity staly standardem.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk