Na konci 15. týdne 2019 vám přinášíme přehled toho, co se v kryptosféře událo a o čem byste určitě měli vědět.

Přehled trhu

Po rally ceny Bitcoinu nad $5,000 z minulého týdne, minulý víkend nastala menší korekce. V průběhu tohoto týdne se opět cena BTC dostala až na přibližně $5,400. Ve středu však ihned začala další cenová korekce a stlačila cenu Bitcoinu zpět na hranici $5,000. Ta aktuální slouží jako slabší support level, ale odborníci očekávají, že se cena může propadnout ještě níže.

Bitcoin má na levelu $6,000 hlavní rezistenci. To je level, ke kterému se upírají oči traderů, protože se očekává, že po jeho dosažení může cena BTC znovu klesnout.

Aktuální cenový vývoj Bitcoinu (BTC)

Bitcoin tak s sebou stáhl dolů i všechny hlavní altcoiny, které aktuálně vykazují 5ti až 10procentní ztráty na grafu. Ether je na ceně $163, XRP na $0.32, Litecoin něco málo pod $80 a zástupce anonymních kryptoměn Monero je na ceně $65. Konec tohoto týdne se tak nese ve znamení menší cenové korekce.

Celková tržní kapitalizace ztratila oproti minulému týdnu $8 miliard a její aktuální hodnota se pohybuje kolem částky $172 miliard.

Julian Assange zatčen

Snad nejvíce tento týden ve zprávách rezonovalo zatčení Juliana Assange. Jeho azyl na Ekvádorské ambasádě v Londýně po 7 letech skončil. Zakladatel webu WikiLeaks, známý zejména zveřejňováním tajných dokumentů, byl zatčen a shledán vinným z různých porušení zákona. Britský soud ho uznal vinným z porušení podmínek jeho kauce.

Ve čtvrtek ráno ho zatkli britští policisté na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Americké ministerstvo spravedlnosti ho chtělo v posledních sedmi letech dostat zpět pod svou jurisdikci právě kvůli úniku utajovaných skutečností.

Po zatčení ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že podalo trestní oznámení proti Assangovi. V oznámení ze dne 6. března 2018 je obviněn z účasti na jednom z největších odhalení utajovaných skutečností v historii USA. Hrozí mu pětileté vězení.

Svou roli v tomto hraje i Bitcoin. Assange je dlouhodobý zastánce Bitcoinu z pochopitelných důvodů. Nejen fanoušci WikiLeaks, ale i žurnalisté, a všichni komu záleží na svobodě slova, jsou rozhořčeni. Dotace ve formě Bitcoinu začaly proudit ve velkém na peněženky WikiLeaks. Stalo se tak poté, co oficiální účet WikiLeaks uveřejnil tweet a požádal o příspěvky do fondu právní ochrany Assanga. Tento tweet už byl vymazán.

Bitcoinová peněženka WikiLeaks zaznamenala dotace ve výši více než 8 BTC, tedy více než $40,000. Objektivně to není velké množství peněz, ale druhá část podpory je sbírána ve formě konvenčních fiat peněz.

Coinbase připravuje platební kartu

Jedna z nejznámějších kryptoměnových burz Coinbase spustila svůj projekt  Coinbase Card. Jedná se o debetní kartu Visa, která umožňuje zákazníkům ve Velké Británii a EU jednoduše používat kryptoměny přímo z jejich Coinbase účtů na běžné platby.

Firma se sídlem v San Francisku oznámila tuto novinku ve středu. Uvedla, že zákazníci budou moci prostřednictvím karty používat Bitcoin, Ether, Litecoin a další podporované měny, stejně jako peníze na účtech v bance.

Burza uvedla, že bude okamžitě konvertovat kryptoměny na tradiční fiat měny, například britskou libru či euro. Uskuteční se to hned po dokončení transakce pomocí debetní karty.

Karta podporuje všechna digitální aktiva, která jsou k dispozici ke koupi a prodeji na platformě Coinbase. Zákazníci ji mohou používat na zaplacení každodenních nákupů nebo služeb použitím klasických terminálů. Spolu s kartou společnost uvedla stejnojmennou aplikaci, pomocí níž kartu objednáte a následně ji můžete spravovat přímo z mobilu. Podobné služby již na trhu existují, zmíníme Revolut či Wirex.

Čínský zákaz kryptoměnové těžby

Čínská národní komise pro rozvoj a reformy navrhla aktualizovat seznam průmyslových odvětví, která by měla dostat vládní podporu, být omezena nebo by měla být v blízké budoucnosti zcela zakázána. Na tomto seznamu se objevilo i těžení kryptoměn, a to se záměrem zakázat tento relativně nový fintech průmysl.

Těžení kryptoměn spotřebuje velké množství elektrické energie, je tedy energeticky náročné. Z tohoto důvodu jsou pro kryptoměnové těžební operace nejoblíbenějšími místy země, kde jsou poplatky za elektřinu nízké – většinou severské země, například Kanada, Island, Skandinávie atd.

Z pohledu komunity se však jedná o zprávy s cílem zdiskreditovat kryptoměnové operace a sféru jako takovou.

Boj proti falešnému Satoshi Nakamotovi

Na Twitteru se v posledních dnech rozpoutalo drama. Craig Wright již dlouhodobě tvrdí, že právě on je skutečný tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto. Souboj se odehrává mezi Craigem Wrightem a anonymním uživatelem jménem Hodlonaut. Ten má na svědomí i akci Lightning Torch, která sklidila úspěch napříč celou komunitou.

Kryptokomunita se výrazně zastala právě Hodlonauta. Tento počin dostal hashtag jako #WeAreAllHodlonaut a #CraigWrightIsAFraudVšichni si mění profilový obrázek a jméno na Twitteru. Wright se údajně chystá podniknout právní kroky vůči Hodlonautovi. Nabízí odměnu $5,000 za jeho identitu. Komunita se však opět spojila a vytvořila sbírku na pomoc Hodlonautovi, která již přesáhla hodnotu $10,000.

Tento malicherný boj ze strany Craiga Wrighta už rozzlobil i velká jména v kryptosféře. Ředitel burzy Binance Changpeng Zhao má toho už plné zuby. Pohrozil delistováním BSV (Bitcoin Satoshi’s Vision), který Wright a jeho spolupracovník Calvin Ayre popisují a propagují jako ten pravý Bitcoin“.

Kryptoměny narušují zaběhnutý systém

Christine Legarde, výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (IMF), tvrdí, že kryptoměny jasně otřásají systémem. Legarde říká, že rozvíjející se kryptosféra musí být monitorována a regulována, aby se tak omezila možná narušení globální stability.

Šéfka IMF tak navázala na panel na jarním setkání IMF, které se uskutečnilo ve Washingtonu, před dvěma dny. Legarde vyzývá, aby se finanční regulace pohnuly spolu s finančně-technologickými inovacemi. Měnící se obchodní praktiky, jako například společnosti J.P. Morgan, jsou důkazem toho, že kryptosféra už ovlivňuje současný stav. Podrobněji zde.

Celosvětová akceptace Bitcoinu narůstá

Zmíněný zaběhnutý systém za inovacemi tak trochu nestíhá. Kryptoměny jsou v mnoha ohledech rozšířením bezhotovostního trendu, který navíc eliminuje třetí strany a centralizované instituce. Spotřebitelé celkově usilují o větší pohodlí maloobchodních plateb.

Restaurace, kavárny a další maloobchodní zařízení v různých částech světa již přijímají Bitcoin a jiné kryptoměny na denním pořádku. Více než 1,500 restaurací v Dánsku přijímá Bitcoin. Praze toto číslo šplhá k 200.

Podle coinmap.org existuje na celém světě již více než 14,600 podniků, které přijímají Bitcoin.

Mapa světa s místy, kde akceptují kryptoměny. Zdroj: coinmap.org

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk