Tento týden byl pro kryptoměny velmi pozitivní a nesl se v duchu markantního růstu celého trhu. Celkově jsme byli svědky zajímavých zpráv i ze strany institucí, např. z americké Komise pro burzy a cenné papíry, ale taktéž i z Evropské komise.

Přehled trhu

Pojďme se podívat na kryptoměnové dění ve 14. týdnu 2019. Pokud i kryptoměny a vývoj kolem nich nesledujete, určitě jste zaznamenali raketový nárůst celého trhu. Bitcoin tento týden předvedl růst, na jaký jsme byli zvyklí z konce roku 2017. Jen v průběhu pár hodin narostla jeho cena o více než tisíc amerických dolarů. Po téměř půl roku jsme tak tento týden překonali hranici $5,000. Vyšplhali jsme se téměř až na $5,300.

Po takto prudkém růstu ze začátku týdne přišla i mírná korekce trhu. Cena Bitcoinu tak opět trochu klesla na cenu do oblasti $4,900. O víkendu nás však býci ještě potáhli nahoru a aktuálně se nacházíme na ceně těsně pod $5,200.

Cenový vývoj Bitcoinu na indexu BLX spolu s obrovským denním nárůstem ze dne 2. dubna 2019

Tento týden si polepšila snad každá kryptoměna. Ether je na $170, Litecoin narostl až o 60 % na cenu $95 dolarů. Další značné zisky si připsaly Bitcoin Cash, EOS, Cardano či Monero. Seznam je fakt dlouhý a sledovat jej můžete i v našem kurzovním lístku.

První čtvrtletí 2019 výrazně přeje altcoinům. Více než 20 individuálních coinů a tokenů už minimálně zdvojnásobilo svou hodnotu. Nedávná rally opět přinesla zisky v desítkách procent. Měna Dogecoin si polepšila až o více než 70 %.

Celková tržní kapitalizace poskočila oproti minulému týdnu až o $30 miliard a aktuálně je na úrovni 180 miliard dolarů.

SEC vydává očekávané usměrnění pro kryptoměnové tokeny

Americká Komise pro burzy a cenné papíry zveřejnila dlouho očekávané regulační usměrnění pro emitenty kryptoměnových tokenů. Usměrnění se zaměřuje na tokeny a popisuje, jak a kdy mohou tyto kryptoměny podléhat klasifikaci cenných papírů. Tato rámcová příručka obsahuje i příklady sítí a tokenů, které spadají pod zákony o cenných papírech, ale i příklady projektů, kterých se to netýká.

Samotný rámec popisuje několik faktorů, které musejí vydavatelé tokenů zvážit před vyhodnocením, zda se jejich tokeny kvalifikují jako cenné papíry. Mezi tyto faktory patří například očekávaní zisku, kolik a jaké entity budou řídit síť kryptoměny a zda bude vytvořen trh pro daná digitální aktiva. Celkově je to pozitivní zpráva. Tato sféra již dlouho trpí nedostatkem podobných pokynů.

Ripple se chce zaměřit i na spotřebitelský sektor

Startup Ripplu XRPL Labs oznámil, že aktivně pracuje na nové platební aplikaci. Ta bude určena pro podnikatele a obchodníky, kteří budou moci díky ní přijímat platby za zboží a služby prostřednictvím nativního tokenu sítě Ripple – XRP.

Prototyp systému point-of-sale (klasická pokladna) je podle vývojového týmu již v provozu. Jeho finální testování proběhne na nejbližším setkání Ripple komunity v Nizozemsku.

Aplikace, která má za cíl distribuovat XRP token mezi širokou veřejnost a podnítit lidi, aby jím platili, má zatím pracovní název XRPay. Ten se však s velkou pravděpodobností ještě změní, protože stejný název již využívá jiná platforma. XRP token by se takovýmto způsobem mohl začít používat i ve spotřebitelském sektoru a ne pouze v plánovaném bankovním světě.

Český General Bytes je druhým největším výrobcem kryptoměnových bankomatů na světě

Další blockchainová iniciativa ze strany Evropské unie

Společnosti SWIFT, IBM, Ripple a přibližně 100 dalších firem a organizací se připojily k nové blockchainové iniciativě na podporu přijetí této technologie v celé EU.

Iniciativa Evropské komise nese jméno Mezinárodní asociace důvěryhodných blockchainových aplikací (INATBA – International Association of Trusted Blockchain Applications). Zahájena byla tento týden v Bruselu v Belgii.

INATBA byla zřízena jako „globální fórum zainteresovaných stran“, jehož cílem je spojit vývojáře a uživatele technologie blockchain, aby se podpořilo její mainstreamové přijetí ve vícero sektorech.

Asociace plánuje vybudovat rámec na podporu spolupráce veřejného a soukromého sektoru, dialogu s regulačními orgány a politiky a „právní předvídatelnosti“, jakož i zajišťovat integritu a transparentnost v blockchainových infrastrukturách. Bude také rozvíjet pokyny a specifikace pro aplikace založené na DLT technologiích.

Do skupiny patří i další významní členové včetně bank jako Barclays a BBVA, poradenské společnosti Accenture a francouzského giganta L’Oreal. Na palubě je i množství startupů, například vývojové studio ConsenSys, technologická firma Bitfury, firma R3, výrobce hardwarových peněženek Ledger a nadace IOTA.

Spuštění testovací verze Proof-of-Stake konsensu na Ethereum síti

Vývojáři v rámci Ethereum komunity již dlouhodobě vyvíjejí vylepšení zaměřená na přizpůsobení tohoto blockchainu aktuálním požadavkům trhu. Jen tři dny před stanoveným termínem (konec března 2019) se vývojářskému týmu této aktuální druhé nejsilnější kryptoměny podařilo spustit na testnetu klienta Nimbus, který má být prvním krokem k finálnímu přechodu na algoritmus Proof-of-Stake.

Testnet, stejně jako i klient Nimbus, byl vyvinut startupem Status, přičemž na jeho napsání využili jazyk Nim. Ten byl navržen softwarovým inženýrem Andreasem Rumpfem. Podle slov týmu se Nim jazyk vyznačuje vysokou bezpečností výsledného kódu.

Ostré spuštění decentralizované burzy Binance DEX

Generální ředitel společnosti Binance Changpeng Zhao oznámil, že do konce dubna chtějí spustit do ostrého provozu decentralizovanou verzi platformy známou jako Binance DEX. Binance rovněž spustí v Singapuru burzovní službu zaměřenou na fiat-to-crypto, podobně jako spustila v Evropě Binance Jersey.

Binance spustila v únoru testovací verzi své decentralizované burzy, která uživatelům umožnila vytvářet peněženky a obchodovat některé tokeny. Binance DEX využívá vlastní blockchain, na kterém se plně využívá i jejich vlastní token Binance Coin (BNB).

Společnost Binance spustila beta verzi své decentralizované burzy Binance DEX

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk