Bitcoin je momentálně bezesporu lídrem kryptoměn. Nejznámější a nejcennější kryptoměna se těší velké popularitě. Ať už jste aktivní trader, dlouhodobý investor nebo fanoušek technologií, v našem článku se dozvíte 14 faktů o BTC, o kterých jste možná nevěděli.

1) Nezastavitelný BTC

Cena Bitcoinu dosáhla na lucemburské kryptoburze Bitstamp rekordních $16,000, když se jeho hodnota zvětšila o $4,000 za méně než 48 hodin. Mezi cenami na různých burzách však existovaly obrovské rozdíly. Na burze GDAX cena BTC dosáhla na moment až $19,500. Tento prudký růst však v komunitě vyvolal obavy z rychle se zvětšující bubliny.

Lite.IM přináší Bitcoin na Facebook Messenger a Telegram!

2) Kolik existuje BTC?

Počet Bitcoinů je omezen na 21 milionů „kusů“. Očekává se, že poslední BTC bude vytěžen kolem roku 2140.

Dosud bylo v systému přibližně 16.7 milionu BTC. Každých 10 minut jsou do oběhu uvolněny nové Bitcoiny v procesu nazývaném „mining“ (těžení). Těžení je proces, v němž globální síť počítačů spolupracuje na potvrzování transakcí a chodu blockchainové sítě. Mineři na těžení kryptoměn zpravidla využívají hardware specializovaný na řešení výpočtů potřebných pro potvrzení transakce.

3) Spotřeba energie

Těžení Bitcoinu vyžaduje obrovské množství energie. Jelikož se cena BTC zvyšuje, na trh vstupuje více ziskuchtivých minerů, čímž se kontinuálně navyšuje spotřeba energie.

Podle nedávného odhadu tech webu Motherboard energetické náklady na jednu Bitcoinovou transakci se odhadují na 215 kilowatthodin za předpokladu, že denně proběhne přibližně 300,000 BTC transakcí. Tolik energie spotřebuje průměrná americká domácnost za celý týden.

4) Tajemný tvůrce Bitcoinu

Navzdory mnohým pokusům najít tvůrce BTC, stále nevíme, kdo to je, nebo byl, Satoshi NakamotoAustralský počítačový vědec a podnikatel Craig Wright v květnu roku 2016 přesvědčil některé prominentní členy BTC komunity, že je Nakamoto. Následně ale odmítl poskytnout důkazy.

Není jasné, zda Satoshi Nakamoto je pseudonym jedné osoby nebo název skupiny vývojářů. Není ani jasné, zda je Nakamoto stále naživu. Někteří říkají, že Nakamoto je zesnulý počítačový vědec Hal Finney. Vývojář Nick Szabo a technický guru Elon Musk popřeli tvrzení, že by byli Nakamoto.

5) Miliontina Bitcoinu

Pokud chcete vlastnit BTC, nemusíte jej kupovat celý. Nejmenší jednotka BTC je Satoshi. Pojmenována byla podle nepolapitelného tvůrce kryptoměny Satoshiho Nakamota. Jeden Satoshi je stomiliontina BTC. Podle aktuálního kurzu má jeden Satoshi cenu $0.0002.

6) Bitcoinoví miliardáři

Bitcoin si od svého založení v roce 2011 vede lépe než každá jiná měna vydávaná centrální bankou. Jediná výjimka je rok 2014, kdy byl vývoj BTC horší než u tradičních měn. Jen v roce 2017 cena BTC stoupla o neuvěřitelných 1,400 %. Pokud jste na začátku roku 2013 vlastnili BTC v hodnotě $1,000, nyní by měly hodnotu $1.2 milionu. Mnozí lidé považují BTC kvůli jeho volatilitě, vysokým transakčním poplatkům a skutečnosti, že ho zatím přijímá poměrně málo obchodníků, za spekulativní nástroj.

7) Krádeže Bitcoinů

Z kryptoměnových burz bylo dosud odcizeno více než 980,000 BTC, a to buď hackery nebo podvodníky. Při současném směnném kurzu je to více než $15 miliard. Jen malé procento odcizených BTC se vrátilo k původním majitelům.

8) Skutečná čísla v Číně

Až do začátku tohoto roku se předpokládalo, že čínské burzy představují přibližně 90 % celkového obchodního objemu s kryptoměnami. Zjistilo se však, že některé výměny nahromadily objemy prostřednictvím takzvaných wash obchodů, v nichž opakovaně obchodovaly s BTC mezi vlastními účty. Výsledkem takových obchodů je zdánlivě vysoký objem obchodování

Vzhledem k tomu, že čínské regulační orgány uložily na transakce dodatečné poplatky, čínské obchodní objemy prudce klesly. Podle údajů z webové stránky Bitcoinity čínské obchody nyní představují méně než 20 % globálního obchodu.

9) Tržní kapitalizace

Celková hodnota všech BTC v systému dosáhla výše až $241 miliard. To znamená, že celková hodnota, také nazývána jako tržní kapitalizace, je vyšší než hodnota některých společností, například společnosti Visa. Tržní kapitalizace BTC je dokonce větší než kapitalizace společností BlackRock a Citigroup dohromady.

10) Kryptorivalové

Bitcoin není jediná kryptoměna na trhu. Momentálně s BTC soupeří více než 2,000 kryptoměn, jež se nazývají altcoiny (alternative coins).

11) Ztracené Bitcoiny

Ze všech 16,732,100 BTC, které jsou nyní v oběhu, je skutečně aktivních mnohem méně. Zapomenutá hesla, náhodné ztráty, hromadění, majitelé zapomínající na mince nebo dokonce úmrtí majitelů. To vše způsobuje, že určité množství BTC je navždy ztraceno. Není možné určit, kolik BTC bylo trvale ztraceno, protože mnoho BTC sice v systému je, ale jsou uloženy na nečinných adresách.

Podle výzkumu Univerzity v San Diegu a Univerzity George Masona z prosince 2013 64 % z 12 milionů Bitcoinů, kterých bylo dosud vytěžených, neprošlo ani jednou transakcí.

BTC vývojář Sergio Lerner odhaduje, že téměř 1 milion nevyužitých Bitcoinů patří tajemnému tvůrci Satoshimu Nakamotovi.

12) Seznam boháčů

V 1000 kryptopeněženkách se nachází dohromady 5,683,155 BTC, což představuje více než 1/3 všech BTC v oběhu. Při současných cenách je v těchto peněženkách dohromady uloženo přibližně $87 miliard. 

Bitcoin si oblíbily i celebrity jako rapper Snoop Dogg nebo herec Ashton Kutcher.

10 celebrit, které možná překvapivě obchodují s Bitcoiny

13) Vysoké poplatky

Průměrný poplatek za zpracování BTC transakce za poslední rok vzrostl, přičemž dokonce překonal i ohromující nárůst ceny samotné kryptoměny.

Podle obchodní webové stránky BitInfoCharts každé zpracování BTC transakce nyní stojí kolem $7.30. Pro srovnání, na začátku roku 2017 to bylo jen 30 centů.

14) Rozštěpení BTC sítě

Pokud jste před 1. srpnem 2017 vlastnili BTC, vlastníte i Bitcoin Cash – klon originálu. Důvodem je, že k tomuto dni byl BTC podřízen aktualizaci sítě (hard fork), ve kterém byl základní blockchainový řetězec rozdělen na dva. Jedna jednotka Bitcoinu Cash nyní stojí více než $1,300.

Tyler Winklevoss: Tržní kapitalizace Bitcoinu může překročit úroveň $7 bilionů

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk