Máme pomalu za sebou neděli, která uzavírá 13. týden roku 2019. To je přesně čas se podívat na přehled zpráv a událostí ze světa kryptoměn.

Přehled trhu

Nejdominantnější kryptoměna Bitcoin překonala hranici $4,000 již minulý týden. Tento týden jsme byli svědky udržení této hranice a mírného růstu směrem k levelu $4,100. To se podařilo i navzdory mírnému propadu v pondělí, kdy jsme se s cenou Bitcoinu podívali na cenu $3,950. Dá se ale říci, že se Bitcoinu tento týden povedl a potahal s sebou několik dalších měn.

Ether (ETH) XRP standardně na druhém a třetím místě v žebříčku TOP kryptoměn podle tržní kapitalizace. Ether si upevnil svou cenovou pozici na levelu $140 a XRP víceméně beze změny na ceně $0.31. Litecoin (LTC) rovněž pěkně podržel tento týden svou cenu $60.

Výrazněji se dařilo altcoinům, jako jsou EOSCardano (ADA)Tezos (XTZ)Dash či Basic Attention Token (BAT). Všechny jmenované si připsaly více než 10procentní nárůst na týdenním grafu, přičemž EOS se probojoval až na celkové čtvrté místo podle tržní kapitalizace. Tezos zaznamenal až 55procentní růst a BAT také slušných 30 %.

Z TOP 10 kryptoměn tento týden vypadl TRON (TRX). Stalo se tak prakticky po více než roce.

Celková tržní kapitalizace atakuje hranici $145 miliard.

Vývoj ceny BTC podle indexu BLX

Další hackerský útok na jihokorejskou burzu Bithumb

Jihokorejská kryptoměnová burza Bithumb přišla o přibližně $13 milionů v kryptoměně EOS během útoku, o němž má podezření, že jde o práci někoho zevnitř firmy.

Společnost to potvrdila ve svém prohlášení v sobotu. Poprvé zaznamenala „abnormální výběry“ prostřednictvím svého monitorovacího systému ještě v pátek kolem 15. hodiny našeho času. Burza okamžitě pozastavila všechny vklady a výběry.

Burza přišla o celkovou částku 3.07 milionu EOS. Tento obnos byl vybrán z „hot wallet“ patřící burze, tedy z peněženky připojené k internetu prostřednictvím řady transakcí.

Společnost ve svém prohlášení uvedla, že má podezření, že hack byl proveden insiderem nebo za pomoci insidera, protože nebyl nalezen žádný důkaz o externím průniku do systémů. Případ už řeší i místní orgány.

Za poslední rok je to již druhý závažný útok na burzu Bithumb. V prvním útoku přišla burza o přibližně $30 milionů. Společnost tehdy zaznamenala ztrátu 2,016 BTC, 2,219 ETH a jiných měn. Později však tvrdila, že získala zpět kryptoměny v hodnotě $14 milionů.

Burza Kraken zvyšuje bezpečnostní opatření

Kraken je oblíbená kryptoměnová burza už více let. Při pohledu na neutichající útoky na burzy je dobré vidět zvyšující se bezpečnostní opatření. Kraken tak zavádí dvě nové iniciativy zaměřené na zvýšení bezpečnosti klientů a průmyslu.

Jako první uvedl v úterý nedávno jmenovaný bezpečnostní ředitel burzy Nicholas Percoco, že burza spustila povinnou dvoufaktorovou autentifikaci (2FA).

Kraken poskytuje 2FA jako volitelnou možnost pro uživatele od jejího spuštění v září 2013, ale od nynějška budou uživatelé požádáni, aby tuto funkci povolili při dalším přihlášení, řekl Percoco. Aktuální možnosti pro 2FA jsou Google Authenticator a YubiKey.

Druhá novinka je vytvoření Kraken Security Labs, jejímž cílem je zlepšit bezpečnost svých vlastních produktů, jakož i celého kryptoměnového ekosystému. Zkoumané budou zejména zranitelnosti produktů třetích stran, jako jsou například hardwarové a softwarové peněženky.

7 nejčastějších kryptopodvodů a jak se jim vyhnout

Jen 14 % kryptoměnových burz má licence od regulačních orgánů

Pouze 14 % z 216 světových kryptoburz bylo potvrzených, že jsou licencované regulačními orgány. Potvrdila to firma Coinfirm ve své zprávě o rizicích kryptoměnových burz vydané 27. března.

Coinfirm, londýnská společnost zabývající se regulačními technologiemi v oblasti digitálních měn a blockchainu, studovala 216 globálních burz s cílem nastínit klíčová rizika, která mohou být spojena s každou platformou, jakož i pomáhat monitorujícím při vytváření potřebných regulačních rámců. Analyzované burzy údajně představují  více než 90 % celosvětové aktivity v oblasti kryptoměnového trhu.

Průměrná rizikovost kryptoměnových burz podle země

Ve studii Coinfirm hodnotila burzy podle sedmi kategorií rizik včetně licence a autorizace, due diligence zákazníka (opatrnost a péče vynakládaná v obchodním styku), dodržování KYC (Know Your Customer), dodržování předpisů proti praní špinavých peněz (AML), sankcí, vyšších veřejných činitelů, jurisdikce, ale i podle negativních zpráv.

95 % obchodovaného objemu BTC je fake

Téměř 95 % všech uváděných obchodů s Bitcoinem je uměle vytvořeno neregulovanými burzami. Vyplývá to z nové studie společnosti Bitwise. Ta svá zjištění prezentovala i před americkou Komisí pro burzy a cenné papíry (SEC). Údajný  skutečný objem je jen něco kolem $270 milionů oproti udávaným $30 miliardám. I toto patří k důvodům, proč SEC zatím nechce schválit Bitcoin ETF.

Terčem kritiky se stal i populární web coinmarketcap.com. Ten samozřejmě za falešná data poskytovaná burzami nemůže, ale je to nejnavštěvovanější zdroj cenových informací nejen pro investory. CMC však přislíbil změnu reportovacích metodik a dlouhodobě pracuje na transparentnosti svých dat.

Bitcoin zaznamenal historicky nejnižší volatilitu

Nejstarší kryptoměna Bitcoin (BTC) si od svého vzniku v roce 2009 zažila již množství turbulentních období. Bitcoin loni zaznamenal jeden z největších úpadků na své ceně, ze kterého se stále nevzpamatoval. Jeho cenovou volatilitu však v posledním období pohltila stabilita. Existují však určité náznaky, že BTC by se mohl připravovat na něco velkého.

Hlavním problémem, který v poslední době odrazoval potenciální investory a byl kritickým důvodem pro odložení schválení ETF organizací SEC, je volatilita Bitcoinu. Nejnovější údaje z Dow Jones však ukazují, že volatilita BTC je momentálně nejnižší, jaká kdy byla. Cena Bitcoinu se v březnu 2019 pohybovala v tunelu, který činil pouze 7.8procentní rozsah, což je výrazně nižší než nejužší rozpětí od roku 2017 21.2 %.

Kryptoměnové a blockchainové ratingy

Své hodnocení kryptoměn tento týden zveřejnily společnosti Weiss Ratings a čínská vládní organizace China Electronic Information Industry Development (CCID). Tyto ratingy jsou již v kryptosféře poměrně známé.

Podle CCID se Bitcoin v indexu propadl z 13. na 15. místo. Důvodem je nízké hodnocení v kategorii „použitelnost“. Na předních místech v žebříčku se umístily EOS, TRON EthereumTyto projekty svému umístění vděčí vysokému počtu bodů v kategoriích „inovace“ a „základní technologie“. Na středních pozicích se umístily známé projekty jako Steem, Lisk, Stellar, ale i čínská kryptoměna NEO. Divize agentury Weiss Ratings, která se zaměřuje na digitální aktiva, posuzovala celkem 122 kryptoměn a tokenů. Mezi snad nejdůležitější závěr, ke kterému společnost Weiss Ratings dospěla, je fakt, že adopce kryptoměn má stoupající tendenci. A to i přesto, že cena samotných digitálních aktiv již delší dobu klesá nebo přinejlepším stagnuje.

Weiss Ratings v samotném hodnocení uvádí, že primárním kritériem, podle kterého monitorované kryptoměny a tokeny bodovala, byla kombinace jejich technologie a adopce. Z tohoto pohledu obsadil první příčku nativní token sítě Ripple – XRP. Za ním se umístil EOS a na třetím místě se ocitl Bitcoin. V první desítce se dále objevily Ethereum, Cardano, Steem, NEOZcash, Litecoin a Stellar.

Vitalik Buterin: Projekty jako TRON a EOS jsou centralizované hromady odpadu!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk