12. týden roku 2019 máme pomalu za sebou. Pojďme se podívat, jak tento týden vypadal na kryptoměnovém trhu.

Sázkové kanceláře Tipsport a Chance nyní akceptují Bitcoin!

Přehled trhu

Pojďme se podívat, jak vypadal poslední týden na kryptoměnovém trhu. Podle dat z CoinMarketCap se cena Bitcoinu pohybuje mezi $4,000 až $4,100. Ano, podařilo se překonat hranici $4,000, ale jen co se týče indexů. Na některých burzách se nacházíme těsně pod touto hranicí. Zde se točíme už déle a stále se čeká na nějaké výraznější směrování ceny Bitcoinu.

V TOP desítce kryptoměn se toho moc nemění. Druhé místo patří Etheru s cenou něco málo pod $140 dolarů a XRP na třetím místě se svou cenou $0.31. Čtvrtý Litecoin zaznamenal 5procentní nárůst na cenu $60. Aktuálně se daří i tokenům Ontology a Tezos, které si na týdenním grafu připsaly zisky kolem 20 a 40 %. Cardano (ADA) rovněž zaznamenalo mírný růst a tlačí se zpět do zmíněné TOP desítky.

Celková kryptoměnová tržní kapitalizace lehce přesahuje hranici $140 miliard.

Vývoj ceny BTC za poslední týden na indexu BLX

Krytí Tetheru (USDT) americkým dolarem

Kontroverzní stablecoin Tether, který je na trhu již od roku 2014, změnil nejzákladnější část svých smluvních podmínek. Společnost Tether Limited, která za tímto stablecoinem stojí, totiž upravila část podmínek týkajících se krytí USDT. Zatímco dosud měl být tento token krytý poměrem 1:1 k americkému dolaru, aktuálně jeho tvůrci uvádějí, že může být krytý i jinými aktivy. Společnost tedy rozšířila možnost krytí mimo jiné o peněžní ekvivalenty, jiné měny než americký dolar či pohledávky z poskytnutých úvěrů.

Rozsudek pro ředitele burzy Mt.Gox

Bývalý ředitel kdysi populární kryptoburzy Mt.Gox Mark Karpeles si po dlouhých měsících čekání vyslechl rozsudek týkající se obvinění vznesených vůči jeho osobě. Japonský okresní soud, který měl jednání na starosti, rozhodl, že Karpeles je nevinný v bodě obžaloby týkající se údajné zpronevěry. Na druhé straně byl však obžalován a shledán vinným z předložení padělaných záznamů. Klientům této burzy však vzkázal, že nikdy nezneužil žádný účet a že burza byla hacknuta třetí stranou, za což se všem hluboce omlouvá.

Stejně tak svítá naděje lidem, kteří přišli o své finance během útoků na tuto burzu. Ti očekávají vrácení svého majetku zpět v plné výši. Správce majetku Mt.Gox se má v nejbližších týdnech vyjádřit, jak bude v tomto směru pokračovat dále.

Objem obchodování BTC

V posledních dnech jsme byli svědky pozoruhodného nárůstu denního obchodovaného objemu Bitcoinu. Tento objem vykazuje stabilní a snad i udržitelný růst. V současnosti je jeho objem v rozmezí $9.5 až $10.5 miliard, což je téměř o 150 % víc než v říjnu 2018. Takové vysoké hodnoty nebyly zaznamenány od ledna tohoto roku.

Vývoj tržní kapitalizace BTC a denního objemu

Podezřelý obchodovaný objem kryptoměn

U obchodovaného objemu kryptoměn ještě zůstaneme, ale v negativnějším smyslu. Zdá se, že až 95 % obchodovaného objemu na neregulovaných burzách má falešný charakter a neodráží realitu. Vyplývá to z analýzy vyprodukované ze strany poskytovatele kryptoměnového indexového fondu Bitwise Asset Management.

Bitwise oznámila tyto údaje a pohledávky Komisi pro cenné papíry a burzy Spojených států amerických (SEC) jako součást navrhované změny pravidel pro svou žádost o spuštění burzovně obchodovaného fondu postaveného na Bitcoinu (BTC ETF).

Analýza pojednává o tom, že burzy vykazují zdánlivý $6miliardový denní objem pro Bitcoin. Realita je však úplně jiná.

„Pod kapotou nelze rozeznat burzy, které uvádějí nejvyšší objemy. Převážná většina tohoto vykazovaného objemu je falešná, anebo odráží nehospodárný wash trading.“

Bitwise aktuálně čerpá svá data z široce-citovaného zdroje CoinMarketCap. Podle nich i tento zdroj obsahuje velké množství podezřelých dat, čímž dává zásadně mylný dojem o skutečné velikosti kryptoměnového trhu.

Pokračující adopce kryptoměn do běžné platební sféry

Zeux, aplikace pro mobilní platby a bankovní služby, která chce představovat i řešení pro digitální bankovnictví, uzavřela partnerství s IOTA Foundation, aby přidala IOTA (MIOTA) do svého seznamu akceptovaných platebních metod. Vyplývá to ze zprávy  zveřejněné na oficiálním blogu IOTA.

Podle zprávy budou moci uživatelé aplikace Zeux používat tokeny MIOTA v procesu platby u obchodníků, kteří akceptují platby Apple Pay a Samsung Pay. Spuštění a používání této služby začne v Evropě letos v dubnu a postupně se bude rozšiřovat dál. V USA bude dostupná v roce 2020.

Kryptoměnová adopce zaznamenala nedávno velice pozitivní zprávy i od švýcarského Amazonu – online obchodu Galaxus. Zákazníci tak mohou vybírat z více než 2.7 milionu produktů a platit za ně v kryptoměnách.

J.P. Morgan vydává první kryptoměnu pod záštitou banky, která má změnit platební byznys

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk