Bitcoin, Týdenní přehled

10. týden 2019: Přehled zajímavých zpráv ze světa kryptoměn

Přehled trhu

Předminulý týden se Bitcoin dostal z ceny $4,200 pod hladinu $3,800 a menší pokles trval až do pondělí minulého týdne. V úterý jsme zaznamenali mírný růst, který se udržel v průběhu zbývajícího týdne. Bitcoin prostřelil cenu $3,900 a atakuje kulatou hranici $4,000.

Aktuální denní vývoj ceny BTC

Slušné momentum zaznamenala i měna Ether. Ta narostla za týden o $20 na cenu $140. Stejně dobře se daří Litecoinu, který pokračuje ve stabilním růstu. Na týdenním grafu vykázal přes 20procentní nárůst a jeho cena se zastavila pod hranicí $60.

Výrazně si polepšil Binance Coin. Jedná se o měnu používanou burzou Binance ve svých produktech. Binance Coin se poprvé ocitl v TOP desítce kryptoměn podle tržní kapitalizace. Konkrétně zaujal sedmé místo. Za týden narostl o více než 50 % a jeho cena přesahuje $15.

Americká síť obchodů Kroger zváží využití Bitcoinové sítě před Visou

Bitcoin pravděpodobně vyhrál alespoň malou bitvu proti platebnímu gigantu Visa. Taková vítězství však postupně z Bitcoinu udělají globální měnu. Kroger, přední americký potravinový řetězec, oznámil úplný zákaz plateb Visa, který začne od dubna tohoto roku. K tomuto kroku společnost přistoupila kvůli zvyšujícím se poplatkům za zpracování transakcí společností Visa. To ztěžuje řetězci udržovat nízké ceny. Společnost Morgan Creek chce využít této příležitosti a alespoň zahájit jednání o používání Bitcoinu a Lightning Network. Anthony Pompliano ve svém tweetu uvedl, že tým Morgan Creek Digital již plánuje první setkání.

Monero Ledger bug

V oblíbené hardwarové peněžence Ledger byly tento týden nalezeny hned dvě kritické chyby. Ty se týkaly populární anonymní kryptoměny Monero. Na první z nich údajně doplatil uživatel, který přišel až o $80 tisíc. Potvrdili to i vývojáři z firmy Ledger. Uživatelům této peněženky se aktuálně nedoporučuje, aby jakkoli manipulovali s kryptoměnou Monero až do odvolání.

Druhý bug se týkal speciálního druhu transakcí, konkrétně první transakce v bloku. Ta se také nazývá coinbasová transakce. Pokud by byla chyba zneužita, umožnila by útočníkům poslat jakoukoli falešnou částku v Monero měně na kryptoměnové burzy. Tato chyba již byla odstraněna.

Fidelity spustila svou platformu pro digitální aktiva

Fidelity Digital Assets, digitální odnož amerického poskytovatele finančních služeb Fidelity, byla úspěšně spuštěna. Zatím však jen pro vybranou skupinu klientů. Společnost o tom informovala 8. března.

Společnost Fidelity již koncem ledna oznámila, že platforma už jen podstupovala konečné testování a ladění. Společnost uvedla, že od svého prvotního ohlášení v říjnu 2018 vyvíjí svoji platformu se striktním zaměřením na splnění standardů institucionálního obchodování a custody služeb, jakož i regulačních požadavků.

Nejvíce vlastníků kryptoměn v Evropě má Turecko

V minulém roce turecká hospodářská krize donutila mnoho občanů, aby se začali zajímat o alternativní měny, mezi nimiž nesmí chybět Bitcoin. Podle nedávného průzkumu, který provedla společnost ING, až 18 % Turků stále vlastní nebo pravidelně obchoduje s kryptoměnami. Tím se Turecko stalo evropskou zemí s největším podílem kryptoměnového vlastnictví mezi obyvateli. Podle průzkumu celosvětový průměr stále zůstává v jednociferném čísle, a to 9 %. Mezi ostatní země s vysokým procentem vlastnictví kryptoměn patří:

 • Rumunsko (12 %),
 • Polsko (11 %),
 • Španělsko (10 %),
 • Česká republika (9 %),
 • Rakousko a Německo (8 %),
 • Itálie a Nizozemsko (7 %),
 • Spojené království a Francie (6 %).

TRON a Tether

TRON Foundation oznámila uzavření strategického partnerství se společností Tether, které se týká zpracování stejnojmenného stablecoinu v síti TRON. Tether je známý stablecoin navázaný na americký dolar v poměru 1: 1.

V této souvislosti bude Tether plně kompatibilní s existujícími protokoly TRONu včetně decentralizovaných aplikací. Od této vzájemné spolupráce si tvůrci měny TRON slibují především snadnější kooperaci, zvýšení likvidity a příchod institucionálních investorů. Přínosem integrování Tetheru je i fakt, že značná část investorů využívá stablecoiny právě v době zvýšeného kolísání cen na trhu, respektive v období bear marketu.

Proč někteří lidé stále nechápou kryptoměny?

V USA zatkli lídra podvodného kryptoměnového projektu OneCoin

Orgány činné v trestním řízení ve středu zatkly jednoho z představitelů projektu nazvaného OneCoin, o kterém prokurátoři tvrdí, že jde spíše o pyramidové schéma než o funkční menu. Konstantin Ignatov byl zatčen za finanční podvody, zatímco jeho starší sestra Ruja Ignatova byla včera obviněna z praní špinavých peněz a podvodů s cennými papíry. Ruja Ignatova je v současnosti na svobodě.

Společnost OneCoin byla založena v Bulharsku v roce 2014 a na základě obžaloby stále provozuje svou činnost. Společnost poskytovala uživatelům provizi, pokud se jim podařilo přesvědčit ostatní, aby si koupili „kryptoměnu“ OneCoin. To je samozřejmě do očí bijící MLM podvod (Multi-Level Marketing). Společnost tvrdí, že má více než 3 miliony členů na celém světě, přestože nemá funkční blockchain ani žádnou ze slibovaných technologií.

Manhattanský právník Geoffrey Berman ve vládní tiskové zprávě uvedl, že lídři společnosti OneCoin vytvořili miliardovou společnost založenou zcela na lži a podvodu. V krátkém období od roku 2014 do roku 2016 získal OneCoin příjmy ve výši 3.33 miliardy EUR (přibližně $3.7 miliardy).

7 nejčastějších kryptopodvodů a jak se jim vyhnout

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

2 Komentáře

 1. jano

  myslite si ze spolupráca tether a tron prinesie narast kurzu tronu ? ci to nemá plyv

  • Tomáš Zorvan

   je to len ďalšia možnosť ako rýchlo presunúť TRX a na Tron sieti založené tokeny do USDT. Ťažko povedať či to bude mať nejaký výrazný vplyv na rast ceny. Je to ale dobrá správa pre investorov pohybujúcich sa v TRX sfére.

Odpovědět

Téma od: Anders Norén