Originální Bitcoin whitepaper od Satoshiho Nakamota byl publikován zrovna v době, kdy se svět potácel ve finanční krizi v roce 2008. Stále panují spekulace o tom, že tato finanční krize byla motivací pro tento projekt.

Za posledních 10 let ušel Bitcoin velký kus cesty. Převýšil očekávání a překonal každou národní měnu. Dokonce překonal zlato a další vzácné kovy. Nicméně, užitečnost, kterou tato technologie poskytuje a průmysl, který roste okolo, toto vše je mnohem důležitější než cena.

Momentálně máme na kryptotrhu téměř 2,000 kryptoměn. Zatímco to vypadá, že k masové adopci dojde až za dlouho, tato technologie nám nabízí alternativu k finančnímu systému, který nás v minulosti již zklamal.

Po pár letech existence se kryptoměny ukázaly jako nesmírně užitečné aktivum v době finanční krize. První velký nárůst na ceně zažil Bitcoin během „útěku“ bank. V březnu 2013 vláda Kypru oznámila, že by chtěla začít nedobrovolně brát peníze z bankovních účtů občanů, aby tak pomohla krachujícím bankám. Neuvěřitelné!

V prvních pár týdnech, kdy byly bankovní účty v nebezpečí, cena Bitcoinu vzrostla z $20 (koncem února 2013) na $100 (v půlce března 2013). Korelace se ne vždy rovná příčině. Tento trend si v té době dokonce získal značnou mediální pozornost,  třeba na CCN.

Krypto jako pomoc pro upadající ekonomiku

Kryptoměny nedávno poskytly útočiště pro země jako Venezuela, kde je ekonomika na pokraji kolapsu a kde národní měna čelí hyperinflaci. Kryptoměnová adopce byla v této krajině mnohem rychlejší než kdekoliv jinde na planetě.

Kryptoměny se budou stávat více a více významnějšími než fiat měny vydávané vládou, které míří k zhroucení.

Z přehledu hodnot 143 světových měn vyplývá, že za tento rok dosáhlo více než 80 procent z těchto měn ztrátu na hodnotě. Další 11 % se zdá být přímo připojených na americký dolar a 13 % měn dokonce vzrostlo na ceně. Z těch 13 %, které si polepšilo na hodnotě, pouze polovina o více než 1 % oproti dolaru. Venezuela vykazuje ztrátu 99 %, Argentina 53.2 % a Turecko 38.4 %.

Jak jsme mohli vidět například ve Venezuele, vlády se budou pokoušet implementovat své vlastní kryptoměny, které pravděpodobně nebudou mít prvky soukromí, jak to očekávají někteří kryptonadšenci.

Nicméně, vlády se budou pravděpodobně snažit v dlouhodobém horizontu o sražení kryptoměn k zemi a časem mu budou nuceny konkurovat .

Závěr

Je to 10 let od poslední finanční krize. Kryptoměny a blockchain mají s takovým enormním růstem schopnost značně snížit korupci a lidské chyby ve finančním průmyslu. Bude zajímavé sledovat, zda nové technologie dokáží porazit zastaralý finanční systém. Ten se již vylepšit pravděpodobně nedá, potřebujeme zcela nový systém.

Můžete si dále přečíst:

Beta verze peněženky Trezor odteď umožní uživatelům nakupovat a směňovat kryptoměny

Zdroj: cryptoglobe.com