Možná si myslíte, že mezi dolarem, eurem a kryptoměnami vládne rivalita o to, která forma peněz je lepší. Pravda je však taková, že mnohem větší rivalitu najdeme v kryptosféře samotné, a to mezi Bitcoinovými maximalisty, a těmi, kteří sami sebe za ně nepovažují.

Kdo jsou to Bitcoinoví maximalisté?

Termín „maximalismus“ v tomto pojetí byl vytvořen  tvůrcem Etherea Vitalikem Buterinem pro fanoušky a nadšence Bitcoinu, kteří jsou silně proti užitečnosti, dokonce proti existenci ledajaké jiné kryptoměny. Maximalismus Bitcoinu je prostě o silném přesvědčení, že  Bitcoin je jediná kryptoměna, na které záleží.  Každá další funkce může být postavena nad ním, na vrstvách nad základní vrstvou, např. smart kontrakty, soukromí, nízkonákladové transakce, vysoká propustnost transakcí atd., a  neexistuje žádná skutečná potřeba pro jinou kryptoměnu.

BTC maximalisté věří, že skutečná  decentralizace je přítomna pouze v Bitcoinu  a všichni ostatní vlastníci krypto projektů jsou jednoduše oportunisté, kteří využívají lidskou chamtivost tím, že navádějí běžné uživatele směrem k jejich kryptoměně s určitou hodnotou s tím, že říkají:  „Nebojte se, pokud jste zmeškali růst BTC, pořiďte si naši kryptoměnu“.  No v podstatě je to centralizovaný tým, který dělá svou práci a nenabízí stejné benefity decentralizace, jaké nabízí Bitcoin. Je však třeba připomenout, že tu jde o názor BTC maximalistů, který nemusí být správný.

A co ostatní kryptoměny?

Víme, že  Ethereum (ETH) umožnilo poprvé implementaci a spuštění smart kontraktů nebo inteligentních smluv. Tisíce vývojářů stojí za těmito smlouvami tak, jako i velmi silná podpůrná komunita. Velkým úspěchem je vidět, jak fungují decentralizované aplikace  „dApps“,  i když čelí jistým  škálovacím výzvám. Žádný produkt není perfektní hned napoprvé. Musíme si uvědomit, že zde hovoříme o stále začínajícím a velmi mladém průmyslu. Projekty založené na Ethereum blockchain síti jako například Augur si prošly mnoha kritikami a výzvami, aby jejich produkty nakonec začaly fungovat.

Nejen  Ethereum, Monero a ZCash,  ale i mnohé jiné mají silnou základní hodnotu – jako anonymní kryptoměny. Projekt  Decred  chce umožnit řízení sítě přímo na řetězci, čímž by se snížil vliv těžařů. Tato část komunity věří, že BTC je otevřený zdrojový protokol, který dává i ostatním možnost budovat na jeho základech. Každé upřímné úsilí do kryptoekosystému by proto  nemělo být potlačováno iracionálními obviněními.

Jaké jsou tedy podporující argumenty BTC maximalistů?

Podívejme se na argumenty, které podporují teorii BTC maximalismu. Pomůže nám to více si vážit pravou hodnotu BTC a udělat si správný pohled na to, kolik úsilí musí vynaložit alternativní projekty, aby zdůvodnily jejich existenci.

1. Bezpečnost

Bitcoin je dnes bezpochyby nejbezpečnější blockchain sítí s jeho hash sílou dosahující vrchol  52 kvintilionů za sekundu  (52 * 10 ^ 18). Během jeho 10ti leté historie nebyla BTC blockchain síť  nikdy napadena hackery. Za skutečností, proč podniky od roku 2014 zvýšily svou hodnotu díky využití potenciálu BTC, stojí úspěch neměnitelné blockchain sítě. Bezpečnost BTC se zvyšuje tím, jak rychle roste jeho hash síla.

2. Tým

Bitcoin nemá žádný centrální tým. Namísto toho se BTC vylepšuje pomocí  decentralizovaného týmu vysoce kvalifikovaných vývojářů, kteří pocházejí z různých koutů světa. Vývojáři, kteří pracují na BTC, nemají žádné přímé finanční odměny a svou práci dělají na základě svého přesvědčení o základní myšlence BTC, čili decentralizace, a více než peníze je láká vynaložit energii na práci spojenou s touto ideou. Vzhledem k tomu, že  BTC má otevřený zdrojový kód,  kdokoliv se může připojit do tohoto ekosystému a začít spolupracovat.

3. Je nejvíce decentralizovaný

Počet full nodů, které podporují síť a podílejí se na správě blockchain dat jsou rozhodující součástí, když mluvíme o decentralizaci. V tomto ekosystému je  více než 100,000 takových uzlů. Znamená to, že pokud chce někdo napadnout síť, musel by změnit ne jen jednu centralizovanou databázi, ale blockchain data uložená ve více než 100,000 uzlech, což je prakticky nemožné.

4. Rychlost

Decentralizace se spojuje  s náklady na rychlost. V ideálním případě je centralizovaná entita nejvhodnější na řešení problému s rychlostí (například transakční kapacita), pokud by to byl největší problém, který je třeba řešit. Zde je však rozhodující decentralizace. Se stále se zlepšující inovací v tomto směru ve formě Lightning Network se zdá, že toto řešení, prostřednictvím platebních kanálů, umožní možná i  milion transakcí za sekundu. Tato tzv. druhá vrstva je připojena k základní vrstvě prostřednictvím tzv. Hashed Time Locked Contracts (HTLC), takže poskytuje stejnou úroveň bezpečnosti jako BTC.

5. Transakční poplatky

Poplatek  na on-chain síti  záleží na více faktorech:  cena 1 BTC; transakční rychlost odeslání;  atd. Cena transakce může stoupnout v době, kdy je trh v rostoucím trendu a transakční hodnota roste exponenciálně, tak i cena BTC (jelikož  poplatek se platí v jednotkách  satoshi/sub-satoshi),  tak jak jsme to mohli vidět v prosinci 2017. Pomocí Lightning Network by se tento problém měl vyřešit, neboť poplatky na druhé vrstvě budou v sub-satoshi, čili ještě v menších jednotkách, než je satoshi. Mohlo by to vést k inovacím ve více průmyslech a umožnit poprvé i  mikroplatby. 

6. Škálování

Základní  škálovatelnost  platformy BTC je dostatečná na to, aby  vyhovovala jeho hodnotovému návrhu digitálního zlata. Pokud by se však měl Bitcoin používat spíše jako uchovatel hodnoty, tak by byl počet transakcí na on-chain síti  limitován. Při obrovském počtu transakcí dává BTC síť přednost bezpečnosti před škálovacími výzvami. Nové odnože této síti proto vznikají nad rámec základní vrstvy BTC, kde se inovátoři snaží tyto problémy vyřešit a dosáhnout rovnováhy mezi bezpečností a škálovatelností. Lightning Network je tím správným krokem v tomto směru. Poznamenejme však, že zlepšování škálování nebylo dosud zcela přehlíženo. SegWit přinesl zdvojnásobení blokové velikosti z 1 MB.

7. Volatilita

Ve srovnání s fiat penězi se volatilita BTC zdá být vysoká. V porovnání s ostatními kryptoměnami je však jeho volatilita nejnižší vzhledem k velikosti tržní kapitalizace,  která byla za poslední měsíce přes  $100 miliard . Znamená to, že na změnu ceny BTC o 1 % je třeba více nákupů a prodejů  ve srovnání se změnou ceny ETH nebo jiných mincí o 1 %.

V posledních dnech nám i  turecká lira  ukazuje, že velká volatilita neplatí jen pro kryptoměny, když právě tato měna ztratila na své hodnotě  20 % za jeden den.

8. Soukromí

BTC blockchain síť je veřejná databáze nebo ledger, takže všechny transakce jsou veřejné pro všechny na síti a neexistuje zde žádné soukromí jako u Zcash a Monera, které fungují na on-chain soukromých transakcích. Pro druhou vrstvu BTC jsou dále navrženy řešení jako MimbleWimble, které by měly zajistit peer-to-peer soukromé transakce mezi dvěma stranami, které se nechtějí zveřejňovat na síti. To, zda taková alternativa může být spolehlivá, ukáže jen čas.

9. Nejsilnější značka a nejlepší síťové efekty

Skoro všichni už asi vědí nebo slyšeli o Bitcoinu poté, co jeho hodnota loni  neskutečně rychle narostla. Mnozí ho podporují, jiní jsou proti němu, ale nikdo už  nemůže ignorovat jeho existenci. BTC má nejlepší síťové efekty, což dokazuje skutečnost, že každý, kdo vstoupí do krypto světa, uskuteční nějakou transakci v BTC. Jak síť roste, tak se síťové efekty stále více nabalují. Mnozí mimo krypto svět věří, že BTC byla jen bublina, která právě praská. BTC však stále existuje a právě to přiláká ještě další nové uživatele a investory. Lindy efekt nahrává nejvíce právě Bitcoinu, protože žádná jiná kryptoměna zatím neexistovala 10 let.

10. Dominance Bitcoinu

V posledních dnech  dosáhla  dominance BTC více než 50%,  což znamená, že  společná tržní kapitalizace všech dalších 2,000 kryptoměn a tokenů včetně ETH, NEO, IOTA, Monero, atd. nemůže dosáhnout hodnotu BTC. Říká to hodně o tom,  v co trh nejvíce věří. Drobní investoři se diverzifikovali do několika mincí, ale pokud jde o institucionální investory, většinou se omezili na BTC. BTC futures jsou jediné, které existují na  CME  (Chicago Mercantil Exchange) a  CBOE  (Chicago Board Options Exchange). Správcovské řešení jsou primárně navrhovány a vyvíjeny pro BTC. Majitel  NYSE (New York Stock Exchange) chce otevřít BTC burzu. Naznačuje to, že i velcí hráči mají zájem právě o BTC.

Budeme rádi, když nás podpoříte „lajkem“ na naší české facebookové stránce.

Zdroj: cryptonewmedia.press